Anasayfa / Blog / Ahşap Palet Sektöründen İthalata Sınırlama Talebi

Esra ÖZARFAT

BURSA - Yaklasik 750 firmada 50 bin kisinin istihdam edildigi ahsap palet sektörü AB kalite standartlari disinda

ahsap palet ve ambalaj ithalatina dur denmesini istiyor. Son dönemde agirlikli olarak Balkan ülkelerinden gelen ahsap palet ve ahsap ambalaj ile rekabet edemez hale geldiklerini vurgulayan sektör temsilcileri,

hükümetin mamul ve yari mamul ithalati için tedbir almamasi durumunda 250 bin kisinin süreçten olumsuz etkilenecegini ifade etti.

Epal Palet Üreticileri Dernegi (TEPAL) Baskani Akin Balcioglu, ahsap palet ve ahsap ambalaj sektörünün son yillarda yapilan yatirimlar ile büyük bir gelisme gösterdigini  belirterek, "Son aylarda Bulgaristan, Romanya ve Ukrayna'dan mamul ve yari mamul ahsap palet ve ahsap ambalaj ithalati artti.

Söz konusu ülkeler baska ülkelere yapilan ham agaç ihracatina kisitlamalar getiriyor. Yari mamul ve mamul ihracatini ise tesvik ediyorlar. Son aylarda bu ülkelerden Türkiye'ye ithal agaç yerine kereste, ahsap palet ve ahsap ambalaj gelmeye basladi . Ama tesvikli olarak gelen bu ürünler Türkiye'deki pazari olumsuz etkiliyor. Baska ülkelerden gelen tesvikli ürünler ile kendi ülkemizdeki üreticiler olarak rekabet edemez olduk. Hükümetin bu durumu fark edip önlem almasi gerekiyor"açiklamasini yapti.

Ahsap palet ve ahsap ambalajlarin yüzde 40'nin iç piyasada tüketildigini, yüzde 60'inin ise ihraç ürünleri ile yurtdisi pazarlara gönderildigini belirten Balcioglu, sektörün son 5 yil içinde 15 kat büyüdügünü aktardi. 2012 yilinda Türkiye'de yaklasik 4 milyon metreküp agaç isledigini ve sektörün ciro büyüklügünü 1 milyar dolara çiktiginin altini çizen TEPAL Baskani Balcioglu, "Katma degeri çok yüksel olan sektörümüz maalesef son aylarda artan mamul ve yari mamul madde ithalatindan darbe almaya basladi. Sektördeki büyük çapli firmalarin tamami TEPAL'a üye. Bu üyelerimiz son dönemde büyük yatirimlar yapti. Kaliteye önem verdigimiz için büyük çapli teknoloji ve makine yatirimlari yaptik. Bu yatirimlar ile Türk ihraç mallarinin gönderildikleri ülkelerde engelle karsilasmalarini önlemek istiyoruz. . 

AB ülkeleri kalite standartlarina önem veriyor ve belge sarti getiriyor. Ne yazik ki Türkiye gelen mamul ve yari mamul ahsap ürünlerde ise kalite ve belge kontrolü yeteri kadar yapilmiyor" ifadesini kullandi.

Sektörde dogrudan istihdamin 50 bin kisiyi astigina dikkat çeken Balcioglu, nakliye, yedek parça ve makine üreticileri ile birlikte bu rakamin 80 bin kisiye çiktigini dile getirdi. Balcioglu, hükümetin mamul ve yari mamul ithalat için tedbir almamasi halinde aileleriyle birlikte dolayli olarak yaklasik 250 bin kisinin durumdan olumsuz etkilenecegini söyledi.

Zorda kalirsak biz de ithalat yapariz

Balcioglu, 2023 yilinda 500 milyar dolar ihracat hedefleyen ve dünyanin 10 büyük ekonomisi arasina girmek isteyen Türkiye'de imalat sektörünün ayakta kalmasi gerektigini vurgulayarak, "Isletmelerimizi ayakta tutmak zorundayiz. Bu durumda zorda kalirsak bizde ithalat yapariz. Böylece yine cirolarimizi artirirz ama istihdam ettigimiz personeli azaltmak zorunda kaliriz. Bizde çalisan isçiler baska sektörlerde is bulamazlar. Ayrica yapilan ithalat ile ülkemizin ormanlarinin degeri de düsüyor. Bu hem dis ticareti hem de cari açigi olumsuz etkiliyor. Bu yüzden soruna acil çözüm bulunmasini bekliyoruz" seklinde konustu.

Hammadde kaynagi zengin bir sektör

Günümüz lojistik yönetiminin vazgeçilmez gereçlerinden olan ahsap palet sektörü parça çesidinin ve miktarinin çok oldugu otomotiv sanayinden, taze sebze ve meyvelerin ambalajlanmasinda, gida, tarim, makine - metal, plastik, tekstil gibi pek çok sektörde kullaniliyor. Mallarin depolanmasini, tasinmasini ve nakliyesini kolaylastiran ve cazip hale getiren bir nakliyat sekli olan paletli tasimacilik, 1930'lu yillardan itibaren malzeme tasimacilik ekipmanlari sanayinin temel taslarindan biri olarak önemini koruyor. Ahsap palet ve ahsap ambalaj sektörleri için hammadde kaynaklarinin son derece zengin oldugu Türkiye'de sektörün yillik cirosu yaklasik 1 milyar dolari buluyor. Yilda yaklasik 4 milyon metreküp agaç isleyen sektörde 50'si büyük 750 firma faaliyet gösteriyor