Anasayfa / Blog / Ahşap Paletlerin Geri Dönüşümü

Ambalaj Atiklarinin Kontrolü Yönetmeligi kapsaminda ambalaj atiklarinin toplanmasi, ayrilmasi, geri dönüstürülmesi ve / veya geri kazanilmasi çevre lisansli/ geçici faaliyet belgeli firmalara vermeleri gerekmektedir.

Ambalaj Atiklarinin Kontrolü Yönetmeligi kapsaminda atiklarin çevre lisansli/ geçici faaliyet belgeli firmalara verilmesini gerektiren 5. Maddenin l bendi, 18. Maddenin 3. Bendi ve 30. Maddenin 1. Bendi asagida verilmistir.

Madde 5

(l) Ambalaj atiklarinin geçici faaliyet belgeli ve/veya çevre lisansli isletmelere verilmesi esastir. Ambalaj atiklarinin bunlarin disindaki kisi ve/veya kuruluslar tarafindan toplanmasi yasaktir.

Madde 18

(3) Yetkilendirilmis kurulusa üye olmayan piyasaya sürenler ile yetkilendirilmis kurulus ambalaj atiklarinin toplanmasi ve geri kazanilmasina yönelik çalismalarin belgelendirilmesi amaciyla belediyeler ve geçici faaliyet belgeli/çevre lisansli toplama ayirma tesisleri ile sözlesme imzalamak zorundadirlar.

Madde 30

  1. Ambalaj komisyonu Bakanligin uygun görecegi; yetkilendirilmis kurulus, ambalaj üreticileri, tedarikçiler, piyasaya sürenler, büyüksehir belediyeleri, belediyeler, çevre lisansli toplama-ayirma, geri dönüsüm ve geri kazanim tesisleri, satis noktalari ve ilgili diger sektörlerin yetkili temsilcilerinden olusur. Bu komisyon, Bakanligin talep etmesi durumunda, Bakanlik temsilcisinin baskanliginda toplanir.

Toplu Üretim yapan isletmelerde, örnek olarak otomotiv, gida, ilaç ve matbaa sektörlerinde kullanilan ahsap paletler bosaltildiktan hemen sonra, kirik veya tahrip olmus vaziyette isletmelerin depolarinda kullanim disi vaziyette çürümeye terk edilmektedir.


Paletlerin hammaddesinin %100 agaç oldugu dikkate alinip, ülkemizde kesilen her 3 agaçtan birinin ahsap palet imalati için kullanildigi dikkate alinirsa, küresel isinma, karbon emisyonlari, çöllesme, erozyon gibi doga felaketlerinden bizi koruyan ve en önemlisi oksijen kaynagi olan agaçlarimizin yok edilmemesi adina atik ahsap paletlerin geri kazanilmasi gerekmektedir.

Teknik olarak ürünlerimizin “Yeni Ahsap Palet” ten hiçbir farki yoktur. Görülen tek fark yeni palete oranla %30 ile %60 arasinda düsük fiyati ve agaç kesilmesini önlemesi dolayisiyla çevreye olan katkisidir.

Yeni yönetmelik geregi ahsap paletlerin %5 geri kazanim zorunlulugu bulunmaktadir ve lisanslandirma zorunlulugu getirilmistir. Firmamiz lisanladirma konusunda istanbul sinirlarinda ilk ve tek belgeye sahiptir.