Ahşap Paletlerin Geri Dönüşümü

 

Ambalaj Atiklarinin Kontrolü Yönetmeligi kapsaminda ambalaj atiklarinin toplanmasi, ayrilmasi, geri dönüstürülmesi ve / veya geri kazanilmasi çevre lisansli/ geçici faaliyet belgeli firmalara vermeleri gerekmektedir.

Ambalaj Atiklarinin Kontrolü Yönetmeligi kapsaminda atiklarin çevre lisansli/ geçici faaliyet belgeli firmalara verilmesini gerektiren 5. Maddenin l bendi, 18. Maddenin 3. Bendi ve 30. Maddenin 1. Bendi asagida verilmistir.

Madde 5

(l) Ambalaj atiklarinin geçici faaliyet belgeli ve/veya çevre lisansli isletmelere verilmesi esastir. Ambalaj atiklarinin bunlarin disindaki kisi ve/veya kuruluslar tarafindan toplanmasi yasaktir.

Madde 18

(3) Yetkilendirilmis kurulusa üye olmayan piyasaya sürenler ile yetkilendirilmis kurulus ambalaj atiklarinin toplanmasi ve geri kazanilmasina yönelik çalismalarin belgelendirilmesi amaciyla belediyeler ve geçici faaliyet belgeli/çevre lisansli toplama ayirma tesisleri ile sözlesme imzalamak zorundadirlar.

Madde 30

  1. Ambalaj komisyonu Bakanligin uygun görecegi; yetkilendirilmis kurulus, ambalaj üreticileri, tedarikçiler, piyasaya sürenler, büyüksehir belediyeleri, belediyeler, çevre lisansli toplama-ayirma, geri dönüsüm ve geri kazanim tesisleri, satis noktalari ve ilgili diger sektörlerin yetkili temsilcilerinden olusur. Bu komisyon, Bakanligin talep etmesi durumunda, Bakanlik temsilcisinin baskanliginda toplanir.